لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد ...

پنج شنبه, 29 تیر 1396 13:43

مقایسه سقف یوبوت با سقف شبکه(تیر دال)

بسمه تعالی

مقایسه دو سقف یوبوت و شبکه (مزیت سقف شبکه)

(بحث سازه ای)

 سیستم سقف یوبوت بر مبنای تیر I شکل و سیستم سقف شبکه بر مبنای تیر T شکل می باشد.

میدانیم بتن فاقد مقاومت کششی می باشد.

با مقایسه اشکال I و T میتوان متصور شد که در مقطع I شکل بتن در بال پایین به کشش افتاده و فقط باعث افزایش بتن مصرفی شده است.

این بتن اضافه باعث سنگین تر شدن وزن سقف شده و نهایتا" باعث افزایش نیروی برش پایه زلزله می شود.

در صورتی که هیچ کدام از دو سیستم پس تنیده نباشد، به راحتی می توان گفت مصرف بتن و میلگرد در سقف یوبوت بیشتر از سقف شبکه می باشد و دلیل آن این است که هرچقدر تعداد تیرهای بتنی چه اصلی و چه فرعی بیشتر باشد مسلما" نیاز به آرماتور برشی بیشتری داریم و هرجا که بتن وجود داشته باشد باید میلگرد هم باشد تا بتواند تنش های کششی را تحمل کند.با مقایسه دو سیستم می توان گفت سطح بتن سقف یوبوت تقریبا 43/1 برابر سقف شبکه می باشد.پس بنابراین با در نظر گرفتن p(min) (حداقل میلگرد طبق آیین نامه) که باید رعایت شود بتن و میلگرد مصرفی در سقف یوبوت تقریبا 43% بیشتر از سقف شبکه می باشد.

قالب بندی هر دو سیستم تقریبا یکسان می باشد.

فاصله شبکه ها در سقف های تیردال حدودا“ بین 1/5 تا 5 متر متغیر می باشد. ولی این فاصله در سیستم یوبوت حدود 60 سانتیمتر است.  

 قالب بندی سقف شبکه (تیر و دال) به دو حالت امکان پذیر است :1-بصورت تخت  2-بصورت وافل

 درحالت 1 : باید در طراحی سازه سعی شود ارتفاع پوترهای فرعی یکسان انتخاب شود تا ازقالب بندی تخت استفاده کنیم ، سپس بعد از قالب بندی و اجرای آرماتور پوترهای فرعی ، حدفاصل روی قالب و زیر دال و برهای پوترهای اطراف را با یونولیت سفارشی و یکپارچه پر کرده بعد اقدام به بستن آرماتور دال میکنیم. در این حالت پس از باز کردن قالب ، شبکه پوترها و یونولیت بین آن دیده می شود.

درحالت 2 : کل قالب بندی کاملا" به پوترها و دال مماس است و هیچگونه فاصله ای ندارد.از نظر آرماتور بندی با توجه به کاتالوگ های سقف یوبوت که به صورت تیرچه های عمود برهم می باشند بسیار آرماتوربندی مشکل و تخصصی دارد که این امر اجرا و  نظارت صحیح بر آرماتور بندی در سقف های بزرگ را بسیار دشوار و شاید غیر ممکن کند.

در سقف یوبوت به غیراز عناصر بتن و آرماتور عنصر سومی نیز وجود دارد به نام یوبوت ؛ که با توجه به نحوه ساخت آن که عموما از جنس پی وی سی (pvc) پسماندها و بازیافت شده از منابع مختلف می باشد علاوه بر تحمیل هزینه بیشتر، امکان انتقال میکروب ، ویروس و باکتری را نیز دارد .( مخصوصا" اگر پسماند بیمارستان ها باشد . )

اجرای این نوع سقف ها(یوبوت) حتما نیاز به متخصص دارد و قرارداد بستن با شرکت های مخصوص این نوع سقف اجتناب ناپدیر می باشد.

ولی سقف شبکه بسیار متداول و ساده بوده و هر اکیپ اجرایی بتن آرمه توانایی ساخت آن را دارد.

اجرای سازه های بتنی در دو مرحله کلی انجام می شود. 1-   ساخت بتن و بتن ریزی  2-  عمل آوردن بتن

در بتن ریزی سقف یوبوت حتما باید در دو مرحله انجام شود تا یوبوت ها از جای خود بلند نشوند ، که این امر امکان ویبر زدن کلی را از بین می برد و سقف نیز 2 تیکه اجرا می شود. ضمنا" توجه داشته باشید ، زیر قالب های یوبوت را نمی توان ویبره زد . همچنین در اغلب موارد یوبوت ها بیشتر از 4 روز نمی توانند در معرض مستقیم آفتاب قرار گیرند چون شکننده شده و قابل مصرف نمی باشند و باید دور ریخته شود. این امر هم برای سرمایه گذار و هم برای محیط زیست زیان آور می باشد.

( بحث تاسیساتی )

در سقف های شبکه به دلیل خالی بودن آکس میانی سقف عبور لوله ها و کانال های تاسیساتی در داخل سقف امکان پذیر است ولی درسقف های یوبوت به دلیل وجود یوبوت و پر بودن سقف  این امکان وجود ندارد .

ضمنا در صورت اجرای تاسیسات زیر سقف یوبوت ارتفاع طبقه به شدت کوتاه می شود مگر آنکه قبلا پیش بینی شده باشد که در این صورت کل سقف بالا رفته و سازه سنگین تر و غیر اقتصادی تر می شود.

در صورتی که پس از اتمام اسکلت تغییر نقشه ای در خصوص عبور رایزر عمودی داشته باشیم در سقف های یوبوت قطعا منجر به قطع شدن  تیر می شود ولی در سقف شبکه این قابلیت را دارد که فقط از داخل پانل رد شده و تیرهای اصلی و فرعی قطع نشوند.

( بحث معماری )

سقف های شبکه به دلیل وجود تیرهای اصلی و فرعی که همانند ساقه های زیر برگ درختان هستند از  یک زیبایی خاصی برخوردارند و شاید دیگر نیازی به طراحی و اجرای سقف کاذب جهت زیبایی وجود نداشته باشد ، در صورتی که سقف های یوبوت صاف بوده و حتما جهت زیبایی نیاز به طراحی و اجرا ی سقف کاذب دارند . 

                                                                                                                                      

لینک   مقایسه یوبوت با دال و تیر  

       در صورتیکه جهت اجرای سقف دال و تیر(شبکه) از دتایل زیر استفاده شود ، ایتم های قرمز حاکم می شوند.

برای مشاهده عکس های اجرایی مربوط به این دتایل اینجا کلیک کنید.

     

                           

خواندن 1663 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش:« اطلاعات فنی مشاوره »